Fiber Optik’te Uzmanlık

Home Page / Blog / Fiber Optik’te Uzmanlık

Adını Fiber Optik Teknolojik Hizmetler’den alan Fotech, 1994 yılından itibaren vizyonunu fiber optik haberleşme üzerine yöneltmiş bir firmadır.

Fotech, fiber optik teknolojilerini, hem sistem entegratörü olarak yaptığı projelerde kullanmakta hem de fiber optik ile ilgili çeşitli ürün ve cihazların distribütörlüğünü yapıp servis hizmetlerini sağlamaktadır.

Fiber optik networking çözümleri, günümüzde yfotech-fiber-optiküksek hızda veri transferi sağlaması nedeniyle bakırın yerini almaktadır. Fiber, daha yüksek maliyetli ekipman ve eğitim gerektirse de beraberinde getirdiği hız ve verimlilik avantajları bu maliyete değiyor. Fiber network inşa etmek, daha çok veriyi yüksek kalitede ve daha uzun mesafelere iletmeye yardımcı olduğu gibi, daha iyi bir güvenlik de sağlıyor ve elektriksel müdahalelere bakır kablolara göre daha dirençli oluyor. Fotech, 20 yılı aşkın süredir bu vizyonla hareket edip dünya lideri firmalar ile iş ortaklığı kurarak son teknoloji fiber optik ürün ve aksesuarların distribütörlüğünü yapmaktadır.

Yönettiği Network Entegrasyon, Data Center ve Zayıf Akım Sistemleri çözümlerinde fiber optik teknolojileriyle çeşitli mühendislik, danışmanlık, kurulum, test ve devreye alma hizmetleri veren Fotech, ayrıca Servis Kalitesi ve Test ve Ölçü çözüm gruplarında fiber optik ürünlerinin satışını yapmakta, servislerini vermektedir.

Fotech’in büyük müşterilere büyük proje referansları bulunmaktadır. Türk operatörlerine, büyük zincir otellere, yurtiçi ve yurtdışı havaalanlarına, Marmaray gibi raylı sistemlere, büyük organizasyonlara (örn. Nato zirvesi, Formula1 İstanbul Parkı, UEFA Şampiyonlar Ligi İstanbul Finali gibi) fiber optik teknkolojileri temelli projeler yapmıştır, yapmaya devam etmektedir. Bu gibi referanslarında kullandığı başlıca çözümleri arasında fiber optik backbone uygulaması, yapısal fiber optik (ve bakır) kablolama sistemleri, fiber optik kablo kanalları, fiber optik sonlandırma, fiber optik aynalama, fiber optik ek teknolojisi, FTTD (“Fiber to the Desk”), fiber optik kullanıcı portları, fiber runner uygulamaları gibi çözümler yer almaktadır.

Servis Kalitesi (Service Assurance), özellikle operatörlerin oldukça önem verdiği, altyapılarını gözlemlemek, çalışırlığını değerlendirmek ve daha verimli çalışmasını sağlamak için vazgeçilmez buldukları bir çözümdür. Bu çözümün içinde farklı izleme ve yönetim alanları bulunurken, bunlardan biri de Fiber Network İzleme ve Yönetimi’dir.

Fiber Network İzleme ve Yönetimi, fiber bağlantıların rutin bakım testlerinin oldukça kolay bir şekilde planlanabilmesi veya otomatik şekilde yürütülebilmesi için uygulanmakta olan bir çözümdür. OTDR cihazları portatif olarak kullanılabildiği gibi optik switch ve kontrol cihazlarının yanısıra raf tipi montajlı şekilde de kullanılabilmektedir. Bu şekilde, kullanıcı dilediği zaman fiber network’ler için sorun giderme (troubleshooting) işlemi gerçekleştirebilir. Bu işlem, fiber network üzerinden canlı trafik akarken veya akmazken yapılabileceği gibi fiberlerin sürekli veya geçici olarak bağlı olmasından bağımsız olarak da uygulanabilmektedir. Özellikle telekom gibi geniş fiber ağı kullanan sektörler için oldukça kritik olan bu çözüm ile firmalar kendi network’lerini ve müşterilerini ileri seviyede yöneterek rakiplerine karşı fark yaratabilmektedirler. Bunun için bir lokasyonda kurulu olan OTDR’ları olması ve bunun teknik ekip ve diğer sistemler ile paylaşılır olması yeterlidir. Web erişimi olan OTDR’lar sayesinde herhangi bir lokasyonda ve bir VPN’e bağlı olan herhangi bir bilgisayarla bu çözüm uygulanabilmektedir. Bu sayede, fiber network üzerinde sürekli yinelenen problemlerin kolay belirlenmesi için önleyici testler tanımlanabilir, uygulanabilir. Bu akıllı çözümle çok daha kısa zamanda temel problem tespit edilip tamir süresi kısaltılabildiği gibi, düzenli ve kaliteli hata raporlamaları elde edilir. Fotech, müşterilerine bu çözümü uygulayarak iş süreçlerini basitleştirme ve hem verimliliklerini hem de servis kalitelerini arttırmada rakiplerinden bir adım öne çıkmalarına yardımcı olmaktadır.

Test ve Ölçü çözüm grubu içinde Bakır / Fiber Optik Test, Sertifikasyon ve Doğrulama Cihazları, Transport ve Datacom Test Cihazları ile Fiber Ek Cihazları’nın distribütörlüğünü ve uygulama, devreye alma, tamir, bakım ve kalibrasyon ile cihaz kiralama gibi hizmetlerini vermektedir.

Test ve ölçü, fiber optik veya bakır komponentlerin ve sistemlerin performans takibi için hayati önem taşımaktadır. Konnektörler, ekler, LED/lazer veya farklı ışık kaynakları, dedektörler, alıcılar vb. geliştirildikçe test ekipmanları sayesinde performansları tasdiklenebilmekte ve beraber nasıl çalıştıkları gözlemlenebilmektedir. Fotech, gerek yürüttüğü projelerde hizmet kalitesini test etmek için, gerekse hizmetlerini düzenli olarak test etmek ve raporlama yapmak isteyen kurumlara hizmet sunmak için test ve ölçüm cihazlarının distribütörlüğünü, projelendirmesini, eğitimini, tamir/bakım/kalibrasyonunu üstlenmektedir. Bu alandaki dünya liderleri ile iş ortağıdır. Fotech’in distribütörlüğünü yaptığı cihazlar arasında Optik Test Cihazları, Bakır Erişim/Multimedya Test Cihazları, Wireless Network Test Cihazları, Transport ve Datacom Test Cihazları, Dalgaboyu (Wavelength) Test Cihazları, Bakır ve Fiber Sertifikasyon ve Doğrulama Cihazları (Certifier, Verifier), Fiber Ek Cihazları, Power Meter, OTDR (Optical Time-Domain Reflectometer), OLTS (Optical Loss Test Set), CD & PMD (Chromatic & Polarization Dispersion) Test Cihazları, OSA (Optical Spectrum Analyzer), Fiber Verifier ve Certifier’lar, Ethernet Test Cihazları, DSn/PDH ve Legacy SONET/SDH Test Cihazları, Fiber Channel Test Cihazları, IPTV Test Cihazları yer almaktadır. Aynı zamanda Cihaz Kiralama Hizmetleri de vermektedir. Aynı zamanda üretici tarafından eğitimli sertifikalı uzmanlarla tamir, bakım ve kalibrasyon hizmetleri de sunmaktadır. Geniş yedek parça envanteri ve üretici tarafından belirlenen tüm el aletleri ve avadanlıklarla bu hizmetleri vermektedir.

Bakır / Optik Test Cihazları sayesinde veri, ses ve görüntü aktarımı sağlayan kabloların performans ölçümü yapılabilmektedir. Aynı zamanda performans ölçümü yapılan kabloların geçti/kaldı (pass/fail) raporlamaları veye sertifikasyon ve doğrulama cihazlarıyla (Certifier, Verifier) kullanıma uygunluğunu gösteren belgelemeler de sağlanabilmektedir. Fotech, bu alanda uzman global iş ortaklarının ürünlerinin Türkiye distribütörlüğü ve uygulamasında çözümler sunmaktadır. Bu alanda kullanılan ürünlerin bazıları: OTDR (Optical Time-Domain Reflectometers), Power Meter, OLTS (Optical Loss Test Sets), FIP (Fiber Inspection Probes), LAN Testers/Certifiers, Bakır Erişim/Multimedya Test Cihazları, vb.dir.

Fiber ek cihazlarının yaptığı işlemler ise, iki optik fiberin kaynak yapılarak uç uca bağlanması işlemidir. Bu işlem sırasında önemli olan, iki fiberin son derece düzgün şekilde bağlanmasının sağlanması, böylece fiberlerden geçen ışığın yayılması veya geri yansımasının önlenmesidir. Böylece fiber ek ve çevresindeki alanların orjinal fiber kadar güçlü olması hedeflenmelidir. Fotech, bu alanda uzman global iş ortaklarının ürünlerinin Türkiye distribütörlüğü ve uygulamasında çözümler sunmaktadır.

Transport ve Datacom Test Cihazları olarak geçen DSn/PDH ve SONET/SDH, Carrier Ethernet ve Çokluservis Birleşik Network’lerin (Multiservice Converged Networks) test edilmesinde kullanılan bu test cihazları sayesinde firmalar günlük iş süreçlerini basitleştirip hızlandırabilmekte, tüm yeni geliştirilmiş yüksek hızlı network’lerin talep edilen ve gelecekte edilecek olan hizmetlerini uygulamaya yetkin olduğunu ispat edebilmektedirler. Fotech, bu alanda uzman global iş ortaklarının ürünlerinin Türkiye distribütörlüğü ve uygulamasında çözümler sunmaktadır. Bu alanda kullanılan ürünlerin bazıları: Ethernet Test Cihazları, DSn/PDH ve Legacy SONET/SDH Test Cihazları, Fiber Channel Test Cihazları, IPTV Test Cihazları, vb.

Fotech, global iş ortağıyla birlikte müşterilerinin test ve ölçüm cihaz ihtiyaçlarını karşılamak üzere cihaz kiralama hizmetleri sunmaktadır. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda en uygun çözümü tespit edip buna göre kiralama / satın alma / leasing gibi hizmetlere karar vermelerine yardımcı olmaktadır.

Fotech, fiber ek cihazlarının Türkiye ve çevre bölgelere distribütörlüğünü yapmakta, aynı zamanda üreticiden sertifikalı uzmanlarla tamir ve bakım hizmetleri de sunmaktadır. Geniş yedek parça envanteri ve üretici tarafından belirlenen tüm el aletleri ve avadanlıklarla bu hizmetleri vermektedir.

Fotech, aynı zamanda Transceiver, SFP/Gbic gibi ürünlerin Türkiye ve çevre bölgedeki sağlayıcısıdır.

Ataşehir ofisimizdeki teknik problemler nedeniyle sabit telefon hatlarımız geçici bir süreyle kullanılamamaktadır. Lütfen bize info@fotech.com.tr mail adresimizden ulaşınız. Anlayışınız için teşekkürler. *** Due to some technical problems at our Ataşehir office, our fixed telephone lines will not be available for a temporary period. Please reach us through our mail address info@fotech.com.tr. Thank you for your understanding.